Zerowy PIT - Kto może skorzystać z ulgi dla młodych?

Tzw zerowy Pit to już prawie pewne. Projekt ustawy został przegłosowany przez sejm a teraz trafił do senatu.

Jak twierdzi premier, ma on służyć aktywizacji młodych i szybszemu wejściu na rynek pracy. Szacuje się, że z ulgi skorzystać będą mogły blisko 2 miliony pracowników.


Dla kogo „Bez PIT dla młodych”?


Ustawa przewiduje zwolnienie dla wszystkich, którzy nie ukończyli 26 r. ż. i osiągają przychody w ramach umów o pracę, spółdzielczego stosunku o pracę lub pracy nakładczej a także umów zleceń.


Nie obejmuje więc młodych przedsiębiorców, którzy chcieliby wystartować ze swoim biznesem. Zwolnienie nie przysługuje także osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich, korzystających z zasiłków chorobowych czy rehabilitacyjnych.


Warunkiem skorzystania z ulgi jest nie przekroczenie dochodu 85,5 tysiąca złotych w danym roku podatkowym. Po przekroczeniu wyznaczonego progu będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku na zasadach ogólnych. Co więcej limit roczny będzie obowiązywał niezależnie od liczby podpisanych umów czy liczby płatników.


W zawiązku z tym, że ustawa zostanie przyjęta w ciągu roku, w 2019 limit został pomniejszony proporcjonalnie. Liczymy go jako 5/12 z kwoty rocznej, co dokładnie daje 35.636, 67 zł.


Jak uzyskać świadczenia?


Osoba uprawniona do uzyskania zwolnienia z PIT będzie mogła złożyć u pracodawcy stosowne oświadczenie, dzięki któremu potrącenie nie będzie dokonywane. Jeśli tego nie zrobi, nić straconego, może bowiem odliczyć całą kwotę w zeznaniu rocznym.


Ile zaoszczędzą młodzi?


W ciągu roku w portfelu młodego pracownika przybędzie od 1592 zł do nawet 6768 zł – w zależności od wysokości otrzymanego wynagrodzenia. W przypadku pensji minimalnej miesięcznie będą to 133 zł, ale przy wynagrodzeniu sięgającym rocznego limitu będą to już 564 zł.


WAŻNE! Należy pamiętać, że ulga w PIT nie zwalnia z opłacania składek do ZUS.

Powrót>>>


Biuro rachunkowe - Leszno