Kasy fiskalne online

Jak większość z Was już dobrze wie, opracowywana prawie rok uchwała dotycząca kas fiskalnych on-line została podpisana

Wprowadzone zmiany mają za zadanie wyeliminować przypadki wyłudzania podatku, gdyż nowe kasy mają umożliwić przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas. Urzędnicy będą więc posiadali dane o każdej transakcji, zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej.

Jak to będzie działać?

Na podstawie danych kontrolerzy będą mogli ustalić wysokość podstawy opodatkowania, kwotę podatku należnego, stawkę podatku, rodzaju towaru/usługi, a także czas i miejsce instalacji kasy.

A co z danymi nabywcy?

Z punktu widzenia konsumenta dość istotne jest to, że na podstawie przesłanych danych nie będzie można zidentyfikować nabywcy. Rejestr ma bowiem służyć kontroli sprzedającego a nie jego klientów. Będzie to po prostu elektroniczny obraz paragonów, na których dane klienta nie widnieją.

Do kiedy można korzystać z tradycyjnych kas?

Z dotychczas użytkowanych kas będzie można swobodnie korzystać aż do wygaśnięcia pozwolenia. Przy jego odnawianiu staniemy już przed koniecznością wprowadzenia kasy on-line. Wyjątek stanowią branże narażone na wyłudzenia, m.in. branża paliwowa. Ci przedsiębiorcy beda zobowiazani wymienić kasy na jako pierwsi.


DALEJ>>>


Biuro rachunkowe - Nowy Dwór Mazowiecki